Oficjalny serwis Miasta Kraśnik

Rozdarta tożsamość

21.12.2011 | Daniel Niedziałek

17 grudnia 2011 roku w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki profesor Karol Becker wygłosił wykład pt.: „Rozdarta tożsamość polskich twórców pochodzenia żydowskiego na przykładzie twórczości Janusza Korczaka, Juliana Tuwima oraz Antoniego Słonimskiego", w którym uczestniczyli uczniowie liceum "Na górce" oraz nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych powiatu kraśnickiego.

Karol Becker urodził się w  1941 roku na Syberii. Jest  filozofem, historykiem, nauczycielem, pedagogiem, znawcą literatury polskiej. Oprócz tego zajmuje się  dziennikarstwem, tłumaczeniem literatury polskiej na język hebrajski, jest współpracownikiem  Instytutu Polskiego w Tel Awiwie oraz Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie. Podczas swojego krótkiego pobytu w Polsce, gdzie zbiera materiały do książki poświeconej  historii i tożsamości w kontekście relacji polsko-żydowskich, znalazł czas na spotkanie z młodzieżą z Kraśnika. Podczas wykładu nie tylko przybliżył słuchaczom twórczość trzech wielkich poetów i pisarzy, ale w sposób barwny i ciekawy opowiadał o wzajemnych relacjach polsko-żydowskich, aktualnych wydarzeniach politycznych na Bliskim Wschodzie, jak również opowiedział o swoich bliskich związkach z Polską.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego w liceum "Na górce" programu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pt. „Przywróćmy Pamięć”, jego inicjatorami byli m.in. nauczyciel historii z I LO Mariusz Bieniek oraz Paweł Świderski, prezes Fundacji "Otwarty Dialog". W trakcie spotkania uczniowie I LO poznają historię, kulturę oraz religię społeczności żydowskiej.  Po wykładzie Karol Becker wraz z młodzieżą zwiedził odremontowane kraśnickie synagogi, będąc pod wrażeniem wykonanych tam prac rewitalizacyjnych. Synagogi w Kraśniku zostały odremontowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

M. Bieniek

Na zdjęciu prof. Karol Becker podczas spotkania z uczniami w Liceum "Na górce".

Copyright © Urząd Miasta Kraśnik