Oficjalny serwis Miasta Kraśnik

Kraśnik - Strefa Inwestycji

26.11.2012 | Daniel Niedziałek

20 listopada br. burmistrz Mirosław Włodarczyk podpisał umowę na dofinansowanie zagospodarowania terenu strefy ekonomicznej w Kraśniku. Miasto otrzyma na ten cel ponad 5 mln zł. To największa inwestycja realizowana przez kraśnicki samorząd dzięki unijnemu wsparciu.


O umowie, podpisanej tydzień temu z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Krzysztofem Hetmanem, burmistrz Kraśnika poinformował podczas specjalnej konferencji prasowej zorganizowanej z okazji drugiej rocznicy wygranych wyborów samorządowych. Formalnie podstrefa Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej istnieje już od kilku lat. Jednak inwestorzy, a wraz z nimi nowe miejsca pracy pojawią się tam tylko wówczas, gdy teren zostanie uzbrojony i powstanie odpowiednia infrastruktura. Projekt uzbrojenia kraśnickiej strefy zostanie zrealizowany w 2013 r. Teren o powierzchni 23, 48 ha znajduje się na Budzyniu, między starą i fabryczną dzielnicą miasta. Powstaną drogi o długości 1 km umożliwiające dostęp do działek inwestycyjnych, zostanie wybudowana sieć wodociągowa o dł. 1,45 km oraz sieć kanalizacyjna i sanitarna. Całość inwestycji kosztować będzie 7 mln 151 tys. zł.

Podczas konferencji Burmistrz Włodarczyk przedstawił również inne projekty inwestycyjne, które będą realizowane w latach 2012 - 2013. Chodzi przede wszystkim o program "Nowa Energia dla Kraśnika". To instalacje solarne dla blisko 900 rodzin, termomodernizacja budynków oświatowych (szkoły, przedszkola), wreszcie farma fotowoltaiczna usytuowana na terenie strefy, która zapewni alternatywne źródło energii dla miasta. Samorząd prowadzi zawansowane rozmowy w sprawie z budowy farmy z potencjalnymi inwestorami na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Wartość tej inwestycji to 7 mln zł.

Pieniądze na uzbrojenie terenu strefy ekonomicznej to nie jedyne środki zewnętrzne, które miasto pozyskało w tym roku. Burmistrz podpisał także umowę na dofinansowanie budowy nowego targowiska w dzielnicy fabrycznej (wartość wsparcia ok. 1 mln zł). Będą również środki na budowę ul. Kwiatkowickiej (500 tys. zł dofinansowania).

Strategiczną inwestycją dla miasta będzie budowa tzw. obwodnicy północnej łączącej obie dzielnice miasta. Pozwoli ona odciążyć ul. Urzędowską, która w godzinach szczytu staje się drogą coraz trudniej przejezdną. Przebieg obwodnicy zaplanowano wzdłuż terenu strefy ekonomicznej, co powinno jeszcze zwiększyć jej atrakcyjność. Miasto chce przejąć teren byłego torowiska kolejowego, prowadzącego do FŁT i w tym miejscu zbudować drogę.

DN

Burmistrz Mirosław Włodarczyk podczas konferencji prasowej podsumowującej dwa lata rządów. Fot. Daniel Niedziałek

Copyright © Urząd Miasta Kraśnik